Vízszűrő, kútvíz tisztító berendezés
Webshopban kaphatók laptop billentyűzet tisztításra is alkalmas termékek. Más: a kútvíz-szűrő rendszer vásárlása előtt célszerű analizálni a szóban forgó folyadékot. Így megtudható, milyen szennyeződések vannak benne. Kiszűrésükre háztartási vagy ipari szűrőberendezések alkalmasak. Igény esetén különböző vízszűrőket lehet egymás után kapcsolni az effektivitás érdekében. Így a szemcsék, a fémek, sók, sőt a baktériumok eltávolítása is lehetséges. Megfelelő fordított ozmózis membrán - mint szűrőbetét - a vírusokat is visszatartja. Így válik a kútvízből tiszta ivóvíz.
Kútvíz tisztítás szűrő berendezéssel
Gyakori probléma a kellemetlen szag. Kutunk rossz szagát gyakran a bekerült bomló növényi anyagokból származó szennyeződések okozzák. Szűréssel csökkenthetők a nem kívánt szagok. Ugyanígy a vas, kén, és a kútvízben jelenlévő baktériumok, például a coliform, az e-coli is eltávolítható. Legtöbbször a mikroorganizmusok mennyisége alacsony, de néhány háztartásban magasabb az érték, és ez betegségekhez, súlyos fertőzéshez vezethet.
Senki nem szeretne fertőzött kútvíz ivásával legionárius betegséget vagy pseudomonas-fertőzést kapni... Magyarországon a lakosság nem jelentéktelen része ma is saját házi kutakból nyeri ivóvízkészletét. Vannak még faluhelyen kerekeskutak, a pusztában az állatok ivóvizét még ma is gémeskúttal emelik ki a földből. Elterjedtek a fúrt és vert kutak, ilyenekkel kertvárosokban, de kisebb települések portáin is gyakran találkozunk. Sőt, vannak utcai közkutak is országszerte. De vajon
honnan tudható, tiszta-e a kút vize?
Az adott területre jellemző, a konkrét geológiai jellegből adódó vízkémiai paraméterek (pl. arzén, bór jelenléte a kútvízben stb.) mellett ehhez hatóságilag meg kell vizsgálni a következő vízkémiai paramétereket:
- szín,
- szag,
- íz,
- fajlagos elektromos vezetőképesség,
- kémiai oxigénigény,
- klorid, nitrát, nitrit, ammónium összes keménysége
- szulfát, vas, mangán tartalom.
A vízelemzést a helyi önkormányzat vagy a kút tulajdonosa megbízásából erre akkreditált laboratórium végzi, szem előtt tartva, hogy a vízmintát a kutak normál használata mellett célszerű vizsgálni, a vízvizsgálatok eredményét pedig minden esetben össze kell vetni az ivóvíz minőségi követelményeiről szóló kormányrendeletben előírt egészségügyi határértékekkel. Amennyiben a vizsgált paraméterek megfelelnek a rendeletben meghatározott összes határértéknek, úgy a kútvíz nagy valószínűséggel emberi fogyasztásra alkalmas ivóvíznek minősül.
Kútvíz fertőtlenítése: lehetőleg klór-dioxiddal
Az ivóvízkezelés technológiájában a fertőtlenítés legegyszerűbb módja: egy zsák klórmeszet beleszórni a nyitott kútba. Ez a módszer azonban elavult, és a kút vízminőségének stabilan tartásában nem nyújt teljes körű védelmet, hisz a talajvíz utánpótlása közben a környező területekről (például istállók, műtrágyázott földek) történő elszennyeződés veszélye folyamatosan fennáll, különösen esőzések vagy árvíz idején, amikor a talajvíz megemelkedik.
Ezért célszerű szabályos időközönként, a helyi adottságoktól (geológiai) és kút típusától, továbbá a mélységétől függően rendszeresen klór-dioxid tartalmú termékkel fertőtleníteni a kutat. Ilyen például a TwinOxide készítmény: ennek címkéjén részletes magyar nyelvű leírás olvasható arról, hogyan készíthető el a megfelelő koncentrációjú klórdioxidos munkaoldal és hogyan kell a kút vizéhez hozzáadni, manuálisan vagy szivattyű segítségével adagolni a kórokozó mikroorganizmusok - például a kezelendő ivóvízben tenyésző legionella pneumophila, pseudomonas aeruginosa, e-koli, szalmonella baktériumok elpusztítása céljából. De még a tökéletes fertőtlenítés esetében is is ajánlható, hogy lehetőség szerint - ahol van ilyen - ivásra inkább vezetékes ivóvizet használjanak, a kútból nyert vizet pedig főzzék fel vagy alkalmazzanak házi vízfertőtlenítő berendezéseket. Biztosítani kell továbbá az ivóvíz szabad hozzáférését. A kutak is eldugulhatnak a szennyeződésektől, ilyenkor szükség van szakszerű duguláselhárás elvégzésére.
dofollow, klór-dioxid, pseudomonas, ivóvíz-fertőtlenítés, kútvíz, kutak duguláselhárítása
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.